Odigrana posljednja utakmica Premijer lige BiH za sezonu 2011/12

24.05.2012 u 00:40h

Utakmica posljednjeg, 30. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, u kojoj su snage odmjerili FK Sarajevo i FK Borac Banja Luka, odigrana je danas na Olimpijskom stadionu "Asim Ferhatović - Hase" pred oko 1000 gledalaca.

Ovaj susret bio je od velikog značaja za Bordo ekipu, kojoj je nedostajao samo jedan bod kako bi osigurala plasman koji vodi u Europu. Mnogo toga zavisilo je i od utakmice na Pecari, koja se igrala između Širokog Brijega i Olimpica. Srećom po FK Sarajevo, ona je završena rezultatom 1:1, te rezultat na Koševu više nije bio presudan.

Obje ekipe bile su svjesne važnosti ovog susreta, te su danas dale svoj maksimum, što je rezultiralo veoma zanimljivom fudbalskom predstavom, bar u prvih 45. minuta. Sarajevo je zaprijetilo već u 3. minuti, preko Suljića, koji slabo šutira, te lopta odlazi pored gola. Samo 10 minuta kasnije, Suljić ostavlja povratnu loptu za Husejinovića koji sa 6-7 metara pogađa lijevom nogom za vodstvo Bordo tima.

Dvije minute kasnije, Borac je imao veliku priliku za izjednačenje, ali je udarac Stajića otišao pored gola.

Suljić je u 20. minuti imao još jednu priliku. Ponovo je u centru pažnje bio Husejinović, koji je uposlio Suljića, koji sa svega pet metara promašuje gol. Nedugo zatim, poslije jedne odbijene lopte, Ivetić je sa desetak metara poslao loptu iza leđa Adilovića za 1:1.

Prvu šansu da vrati vodstvo FK Sarajevo imao je Matko koji je zaprijetio sa 15-ak metara. Ipak, lopta odlazi preko gola. Njegovu grešku ispravlja Belošević koji je u 30. minuti iskosa sa desne strane sa 20-ak metara iz slobodnog udarca postigao eurogol i preokrenuo rezultat u korist domaćina. U nastavku utakmice, Matku je poništen diskutabilan pogodak. Do kraja prvog poluvremena, Stajić je imao dvije velike prilike, ali je Borac tek u 44. minuti, nakon greške Beloševića, preko Kunića došao do poravnanja.

Sarajevo je imalo dobru priliku već na samom početku drugog poluvremena. U 53. minuti, Haskić je ušao u šesnaesterac, a zatim uposlio Matka, čiji je udarac izblokiran. U istoj minuti, na drugoj strani, Bilbija je sa svega pet metara neometano šutirao pored gola. 6 minuta kasnije, Matko šutira sa 5 metara, ali pored gola. Ni gosti nisu imali više sreće, Bilbija na drugoj strani pogađa spoljni dio mreže. Njegov drugi udarac, sa svega 5 metara, brani Adilović.

Krpić je imao šansu da riješi utakmicu u korist FK Sarajevo, ali je šutirao ravno u Lučića. Haskić je do kraja utakmice bio u prilici, ali je rezultat ipak ostao nepromijenjen. Utakmica je završena rezultatom 2:2, što je FK Sarajevo bilo dovoljno da osigura plasman koji vodi u Europu.

FK Sarajevo 2 - 2 FK Borac

Strijelci: 1:0 Husejinović (13), 1:1 Ivetić (22), 2:1 Belošević (30), 2:2 Kunić (45)

FK SARAJEVO: Adilović, Belošević, Zrnanović, Dupovac, Sesar, Husejinović, Šćepanović (od 77. minute K. Handžić), Suljić, Matko (od 68. minute Krpić), Husić, Obuća (od 46. minute Haskić).