Pobjeda protiv FK Željezničar

03.11.2018 u 21:50h

Nakon poraza Zrinjskog od Zvijezde ranije u toku dana, oba sarajevska rivala su u večerašnjem 137. gradskom derbiju dobila motiv više da pruže dobru partiju dostojnu višedecenijskog rivaliteta. Sarajevo je u susret ušlo sa prvog mjesta na tabeli, sa 33 osvojena boda, dok je Željezničara imao 28 bodova i imao je šansu da se eventualnom pobjedom značajno približi Sarajevu i izjednači sa Zrinjskim, koji je nakon današnjeg duela sa Zvijezdom ostao na 31 osvojenom bodu.

Bordo tim je od početka susreta imao blagu terensku inicijativu, ali nije bilo previše kvalitetne igre. Ipak, ono što je bilo interesantno jeste to da je Željezničar igrao presing dosta rezervisano, te je Sarajevo prilično lako prenosilo loptu na protivničku polovinu. S druge strane, Mladen Veselinović je bio vrlo raspoložen i često su fudbaleri Željezničara tražili njega kad osvoje loptu, jer je mogao zadržati i iskreirati nešto na polovini Bordo tima.

Iz prve istinske šanse na utakmici, Sarajevo je povelo. Igrala se 16. minuta kada je Pidro ubacio sa lijeve strane, lopta je bila prejaka i došla je do Tatara. Ovaj je pokušao proigrati Rahmanovića, koji se bio izborio za poziciju. No, ostavio je loptu Stanojeviću koji je utrčao iz drugog plana i centrirao precizno na drugu stranu, gdje je Ahmetović loptu zakucao iza leđa Fejzića, za veliko oduševljenje navijača Sarajeva na sjevernoj tribini.

Međutim, slavlje se nije kako treba ni smirilo, a Željezničar se već vratio u utakmicu. Stanojević jako naivno pravi penal nakon duela sa Veselinovićem. Siguran izvođač udarca sa bijele tačke bio je Sulejman Krpić, koji je probudio Manijake smještene na južnoj tribini stadiona Asim Ferhatović Hase. Malo je bilo perioda u prvom poluvremenu koji nisu obilovali uzbuđenjima. Već u 24. minuti, sudija Irfan Peljto isključuje fudbalera gostiju Miloša Bakrača. On je prvo dobio žuti karton zbog faula nad Rahmanovićem, da bi potom napravio jako glup prekršaj kao posljednji igrač odbrane nad Krstom Velkoskim za isključujući, drugi žuti karton.

U 31. minuti, Sarajevo stiže do novog vodstva. Loptu je Selmir Pidro osvojio na sredini terena, te je dobrim driblingom otvorio sebi prostor za šut. Izblokiran je, ali se lopta odbila do Rahmanovića. Ovaj dodaje do Šabanovića, a mladi bočni igrač Sarajeva u kaznenom prostoru pronalazi Ahmetovića, koji majstorskim udarcem glavom vara Irfana Fejzića za novu radost navijača Sarajeva.

U nastavku prvog dijela, Sarajevo je mnogo lakše kontrolisalo igru. Željezničar je jalovo pokušavao napasti, ali nije imao pravih prilika. S druge strane, Sarajevo je nakon dvije sjajne akcije moglo doći i do trećeg pogotka, ali udarci Benjamina Tatara i Ljubana Crepulje otišli su malo van okvira gola.

Ako je prvo poluvrijeme bilo najbolja reklama za sarajevski derbi, onda se to nikako ne može reći za drugi dio susreta, u kojem su oba tima djelovala zadovoljno stanjem na terenu.

Tačnije, Sarajevo nije moralo napadati, a Željezničar nije mogao sa igračem manje odigrati adekvatan presing i oteti loptu protivničkom timu. U 50. minuti susreta Velkoski je probao iznenaditi Fejzića iz slobodnog udarca, ali golman gostiju je bio siguran.

Samo nekoliko minuta kasnije, šansu je imao i Stanojević, čiji je udarac otišao preko gola nakon jako lijepe akcije. Sredinom drugog dijela, fudbaleri Sarajeva počeli su polako nervirati svoju publiku. Bilo je evidentno da mogu puno bolje kontrolisati utakmicu i često su imali ogromne serije dodavanja na protivničkoj polovini, ali nikako nisu iz toga uspjeli napraviti ništa konkretno.

To im se moglo osvetiti u 64. minuti, kada je Vladan Kovačević u naizgled bezopasnoj situaciji ispustio loptu, a ona je na kraju ipak završila u korneru.

Bordo tim je u posljednjih dvadesetak minuta dozvolio Željezničaru da se vrati u meč, jer su se gosti ohrabrili činjenicom da Sarajevo malo ili nimalo pokušava napasti njihov gol.

Tako je u 82. minuti gostujući tim uspio odigrati solidan napad, a udarac Sulejmana Krpića glavom zaustavio je Vladan Kovačević. Samo dvije minute kasnije, zaprijetio je sa distance Siniša Stevanović, a onda je svoj udarac oprobao i rezervista Dženan Osmanović. Ipak, njihovi pokušaji nisu bili precizni.

U samom finišu susreta, nakon neopreznog starta nad Sulejmanom Krpićem, drugi žuti odnosno crveni karton dobio je i Halid Šabanović. Finiš susreta je tako prošao u naguravanju sa obje strane koje je donijelo po dva žuta kartona sa obje strane, a nije donijelo šanse ni za jedan ni za drugi tim.

Meč je okončan rezultatom 2:1 za Sarajevo, čime je Sarajevo stiglo do prednosti od pet bodova na tabeli nad prvim pratiocima i u jako je dobroj situaciji pred nastavak prvenstva.

Izvor: Sport1.ba

1. FK Sarajevo 11 4 2 37:13 37
2. HŠK Zrinjski 10 2 5 27:15 32
3. FK Željezničar 8 4 5 25:17 28
4. NK Široki Brijeg 6 8 3 18:10 26
5. FK Mladost DK 6 5 6 18:24 23
6. FK Sloboda 6 4 7 10:12 22
7. FK Radnik 5 6 6 14:15 21