Pobjeda protiv RNK Split

01.07.2012 u 11:37h

Sarajevo je u prijateljskom meču, odigranom na Koševu, pobijedilo ekipu Splita rezultatom 1:0

Već u drugoj minuti, Sarajevo je opasno zaprijetilo. Čomor je dobro centrirao, a Haskić sa desetak metara šutirao pored gola, u vanjski dio mreže gola. Osam minuta kasnije, isti igrač je ukrao jednu loptu, te pokušao sve sam završiti, ali njegov udarac iz povoljne situacije odlazi preko gola, pa nova dobra šansa za bordo tim ne biva iskorištena.

U nastavku se igralo na sredini terena, a prvi pokušaj gostiju bilježimo u 23. minuti, kada se igrač Splita nije najbolje snašao.

Čomor je u 38. minuti šutirao sa udaljenosti od 22 metra od gola, a lopta odlazi tik pored stative gostujućeg gola. Dvije minute kasnije, nakon kornera, i gosti prijete, a udarac Vidića glavom odlazi preko gola.

U 42. minuti smo vidjeli najbolju šansu na utakmici u prvom dijelu susreta za gostujuću ekipu, ali Adilović oči u oči sa Vitajićem fenomenalno brani, pa je prvo poluvrijeme završeno bez golova.

U nastavku je izvršeno mnogo izmjena na obje strane, a Sarajevo do vodstva dolazi u 58. minuti, kada je Karamatić odlično centrirao, a Haskić glavom pogodio za vodstvo tima sa Koševa.

I u 65. minuti je Haskić zaprijetio udarcem sa vrha šesnaesterca, ali golman Splita šalje loptu u korner. Tri minute kasnije, Diatta je pokušao postići pogodak glavom. Ipak, nije bilo promjene rezultata. Oba tima su imali po jednu šansu u finišu utakmice. Belošević je centrirao u 80. minuti, a udarac Diatte je, uz pomoć stative, zaustavio golman Splita. Već u narednom napadu i Split pogađa stativu, da bi na odbijenu loptu natrčao jedan fudbaler gostiju i promašio potpuno prazan gol.

Do kraja je ostalo 1:0 za Sarajevo, koje je na taj način imalo uspješnu generalnu probu pred evropske nastupe, koji ih očekuju već u četvrtak kada igraju protiv Hiberninansa.

Trener Splita je izjavio na konferenciji nakon utakmice:

"Čestitao bih Sarajevu na pobjedi, u jednoj vrlo zanimljivoj i dobroj utakmici. Nismo realizovali svoje šanse, a Sarajevo se pokazalo kao fizički spremna ekipa i u nastavku sezone im želim puno uspjeha", rekao je Tonči Bašić.

Na pitanje šta mislli o kvaliteti i snazi Sarajeva u odnosu na HNL, trener Splita je odgovorio:

"Teško je reći u ovome trenutku i iz ove perspektive, obzirom da je u pitanju prijateljska utakmica, ali gledajući individualni kvalitet, Sarajevo bi bilo u vrhu HNL-a.“

Šef Stručnog štaba tima sa Koševa, Dragan Jović, bio je zadovoljan prikazanim.

"Čestitke Splitu na dobroj igri, jer su svojom igrom doprinijeli da gledamo dobru utakmicu, kojoj je još samo falilo više golova. Obzirom da nam je ovo završna faza priprema i da smo jučer imali dva teška treninga, mogu biti zadovoljan prikazanim, a sada je najvažnije osvježiti i spremiti ekipu za četvrtak i duel sa Hiberninansom", rekao je Jović, koji se osvrnuo i na igru Diatte, jednog od najboljih igrača u ovom meču.

"Diatta je specifičan igrač, koji bolje igra same utakmice, nego što se pokazuje na treninzima. Nadam se da može nastaviti sa dobrim igrama, kako bi dodatno zaoštrili konkurenciju u prvom timu", zaključio je trener bordo tima.