Sarajevo zaustavljeno u prvoj rundi kvalifikacija UEFA takmičenja

07.07.2017 u 01:08h

Fudbaleri Sarajeva zaustavljeni su u prvoj rundi kvalifikacija za UEFA Evropsku ligu 2017/18. Izabranici Mehmeda Janjoša savladali su večeras na Koševu FC Zaria Balti rezultatom 2:1, no nakon izvođenja penala, moldavski predstavnik se plasirao u narednu rundu ovog takmičenja.

145A4786

Sarajevo je fenomenalno otvorilo utakmicu. Nakon nekoliko prilika Anel Hebibović je doveo naš klub u vodstvo. Mićo Kuzmanović je prošao po strani i odigrao povratnu loptu za Amara Rahmanovića, čiji je šut pogodio golmana gostiju, ali se Hebibović snašao i pogodio za vodstvo Sarajeva. Nakon toga, Sarajevo je krenulo još ofanzivnije. Hebibović je mogao do drugog gola, ali odbrana gostiju dobro reaguje.

Zaria je prijetila sredinom prvog dijela preko Gomeza, no nije bilo opasnosti po gol Sarajeva. Naši fudbaleri postigli su drugi gol u 33. minuti. Sarić je odlično prošao, ušao u šesnaesterac, ali je oboren, te sudija iz Litvanije opravdano pokazuje na bijelu tačku. Siguran izvođač bio je Advan Kadušić. U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena vidjeli smo odlične dvije prilike za Sarajevo, ali je Pascenco intervenisao nakon udaraca Rahmanovića i Hebibovića.

145A5033

Drugo poluvrijeme ponovo bolje otvara Sarajevo. Već nakon dvije minute igre poništen je treći pogodak Bordo tima, jer je dosuđena ofsajd pozicija nakon centaršuta iz slobodnog udarca. Sarić je ubacio, a Crnkić loptu poslao u mrežu. Odlična igra Sarajeva prekinuta je u 60. minuti kada su gosti postigli pogodak. Zagynailov je nakon slobodnog udarca poslao loptu iza leđa Pavlovića. U 78. minuti dvije fenomenalne prilike za Sarajevo nakon dva vezana kornera. Prvo je Saša Novaković šutirao glavom, a Pascenco odbranio, a onda je gužva u petercu Zarije završena dosuđenom ofsajd pozicijom, nakon što je lopta završila u golu gostiju.

Pet minuta prije kraja penal za Sarajevo. Anđušić je odlično prošao, ali je Nermin Crnkić promašio sa bijele tačke. Nakon penala uslijedio je korner, a Novaković šutira glavom i pogađa prečku. U posljednjim sekundama regularnog dijela Golovatenco je laktom udario u lice Anđušića i zaradio je crveni karton, pa je Sarajevu imalo igrača više u produžecima.

145A5252

U narednih pola sata, Sarajevo je mnogo bolje stajalo na terenu. U posljednjim sekundama prvog produžetka tri puta su domaći šutirali tokom gužve, ali je sva tri puta šut bivao izblokiran. Drugi dio produžetka prošao je u opsadi gola Zarije. U 114. minuti Pascenco je ponovo bio junak Moldavaca kada je odbranio nevjerovatnu priliku. Do tog trenutka Sarajevo je uputilo čak 33 udarca prema golu Zarije.

Uprkos ogromnom broju prilika za Sarajevo, pristupilo se izvođenju jedanaesteraca. Nakon što su po dva igrača pogodili, prvi je promašio Marko Mihojević. Pogodio je prečku, no, ni Moldavci nisu bili stopostotni nakon pet jedanaesteraca, pa se pristupilo naizmjeničnom izvođenju, dok neko ne promaši. Kuzmanović je u sedmoj seriji promašio, dok je igrač Zarije pogodio i odveo svoj tim u drugo pretkolo.

FK Sarajevo 2:1 FC Zaria Balti

Strijelci: (Hebibović 11’, Kadušić 34'/Zagynailov 60’), Olimpijski stadion "Asim Ferhatović-Hase" - gledalaca: 12.000, sudija: Aleksandrs Anufrijevs (Latvija), žuti kartoni: Mihojević, Sarić (Sarajevo), Mihailov, Yermak, Focsa, Suvorov (Zaria). Crveni karton: Mihailov (Zaria).

FK Sarajevo: Pavlović, Novaković, Crnkić, Sarić, Rahmanović (od 73. Anđušić), Kuzmanović, Hebibović (od 87. Ivetić), Radovac, Mihojević, Bekić, Kadušić (od 58. Hodžić).

Zaria Balti: Pascenco, Golovatenco, Novicov, Zagynailov, Rata, Ovseanninov (od 73. Slinkin), Tigirlas (od 46. Suvorov), Mihailov, Yermak, Focsa, Gomez.

1. HŠK Zrinjski 8 0 1 19:7 24
2. FK Željezničar 6 1 2 14:6 19
3. NK Široki Brijeg 5 1 3 13:6 16
4. FK Krupa 4 3 2 9:7 15
5. FK Sarajevo 4 2 3 15:7 14
6. FK Mladost DK 4 2 3 11:11 14