Visoka pobjeda protiv Hiberniansa

06.07.2012 u 01:16h

FK Sarajevo je mnogo teže nego se očekivalo savladalo ekipu Hiberniansa u utakmici prvog pretkola Evropske lige. Otpor gostiju, koji su na Koševu čak i vodili, naš tim slomio je tek u drugom poluvremenu golovima Karamatića, Tatomirovića i novajlije Hadžiča. Bila je to utakmica sa dva dijametralno različita poluvremena ali i 7 golova, od kojih je pet završilo u mreži gostiju.

Počelo je kao iz snova. Navijači Sarajeva se još uvijek nisu ni smjestili na tribine kada je u 2 minuti, nakon asistencije Husejinovića, za 1:0 pogodio Suljić. Uslijedilo je veliko slavlje navijača koji ovaj put nisu upotrijebili niti jednu jedinu petardu ni baklju, što je za svaku pohvalu! Jedan od najboljih na utakmici, Ivan Sesar pokušao je iz slobodnog udarca u 13 minuti, ali je lopta otišla za malo preko gola.

Zlatković je nekoliko minuta kasnije dobro prošao po lijevoj strani i uputio upotrebljiv centaršut koji Suljić nije najbolje iskoristio. I onda je uslijedio prvi šok. Gosti su izveli slobodan udarac negdje na sredini terena, na dubinsko proigravanje najbolje se snašao Farrugia i glavom matirao golmana Adilovića. Definitivno, gol na koji nikako nismo računali i koji je itekako je uticao na igru našeg tima.

U nardnih 10-ak minuta zaprijetili smo tek iz daljine, a pokušavali su Sesar i Torlak. A onda su gosti izveli jedan korner i gotovo na isti način po drugi put matirali Adilovića. Igrala se 32 minuta a strijelac je bio Soares. U tim trenutcima na terenu je bilo veoma malo raspoloženih igrača Sarajeva. Huseinović je pokušao solo akcijom pet minuta kasnije, no zaustavljen je prekršajem na rubu šesnaesterca na koji se glavni sudija susreta nije oglasio. Pokušao je i Čomor šutem iz daljine, ali nije bilo većih problema za gol i odbranu gostiju koja je, mora se priznati, odlično stajala čitavo prvo poluvrijeme. I kad smo pomislili da će se na odmor otići sa negativnim rezultatom uslijedilo je izjednačenje. Iz kornera je centrirao Sesar, a u gužvi se najbolje snašao Torlak i pogodio za 2:2, što je i bio rezultat prvih 45 minuta.

U drugom poluvremenu sasvim drugačija igra.

Od prvog sudijskog zvižduka naši igrači silovito su krenuli ka golu maltežana. Već u trećem minutu nastavka zabilježili smo prvu opasnu situaciju pred golom Hiberniansa. Suljić je odlično prošao po lijevoj strani i centrirao, a odbrana gostiju u posljednji momenat loptu izbacila ispred zahuktalog Čomora. Već u narednom napadu Said Huseinović napravio je dar-mar u odbrani gostiju kojima nije preostalo ništa drugo nego da ga obore u svome kaznenom prostoru. Sudija je pokazao na bijelu tačku, a igraču Hiberniansa Soaresu put u svlačionicu. Siguran izvođač za 3:2 i pravu erupciju oduševljenja na stadionu, bio je Karamatić, igrač koji je samo minutu ranije ušao u igru. Ali, ratoborni gosti sa 10 igrača nisu se predavali.

U 60-toj minuti opasno su zaprijetili preko Cohena čiji udarac je otišao pored stative. Nedugo zatim izveli su gosti i tri vezana kornera, ali je odbrana našeg tima svaki put uspjela otkloniti opasnost od gola. Onda nastupa period igre u kojem je na terenu samo postojao jedan tim – Sarajevo. Iz minute u minut smjenjivali su se napadi pred golom gostiju. Prvo je pukušao Tatomirović u 65 minuti nakon ubačaja Suljića, u nastavku akcije i Haskić da bi novajlija Karamatić, čijim ulaskom je igra našeg tima dobila sasvim novu dimenziju, pogodio i stativu. Isti igrač uputio je odličan centaršut u 79 minutu koji je na najbolji način iskoristio još jedan novajlija u ekipi, Emir Hadžić, i udarcem glavom povisio rezultat na 4:2. No, ni tu se nisu zadržali naši napadači.

Samo minut kasnije Suljić je pokušao upotiti šut sa 10 metara. Isprva je bio prekratak, ali se u nastavku akcije ponovo izborio za loptu i šutirao iz povoljne situacije, no sa gol linije loptu je izbacio jedan gostujući igrač. Isto se dogodilo i u 83 minuti kada je šutirao Tatomirović. Ono što mu nije uspjelo ranije, Tatomiroviću je uspjelo u 90 minuti kada se na centaršut Karamatića najbolje snašao u kaznenom prostoru i postavio konačan rezultat – 5:2.

Rezultat je mogao biti i veći da su Suljić i Sesar iskoristili svoje prilike u sudijskom vremenu. Sve u svemu, na kraju moramo reći da je ovo bila dobra partija našim momaka, pogotovo u drugom poluvremenu, te da prolazak u narednu fazu takmičenja ne bi trebao doći u pitanje. Osim igračima, posebne zasluge za ovu pobjedu idu i našoj publici koja nijednog trenutka nije prestala sa navijanjem i bodrenjem!

Izjave trenera sa press konferencije:

"Bili smo oprezni, što smo najavljivali prije utakmice. Otvorili smo susret na najbolji mogući način, a onda smo stali. Primili smo dva gola iz prekida i to nam postaje veliki problem. Imali smo sreću da se vratimo do kraja prvog poluvremena. Promijenili smo dva krilna igrača i postigli smo treći gol na vrijeme, te sa igračem više došli do pobjede sa željenom razlikom. Željeli smo pobjedu od dva-tri gola razlike, a s obzirom kako se razultat kretao, možemo biti zadovoljni. Na Maltu ne idemo na izlet, jer tamo nas očekuje teška utakmica. Međutim, nakon ovog rezultata, veliki smo favoriti za plasman u drugo pretkolo.", rekao je Dragan Jović, dodavši:

"Očekivali smo tešku utakmicu, gdje smo morali biti maksimalno skoncentrisani, ali s obzirom da smo poluprofesionalci, nije se moglo očekivati da svih 90 minuta odigramo na istom nivou. Zadovoljan sam igrom, ali ne rezultatom. U revanšu se nadam da možemo postići pogodak, ali da i ne primimo nijedan", rekao je trener FC Hibernians, Michael Woods.

FK Sarajevo - FC Hibernians 5:2 (2:2)

Stadion: Asim Ferhatović - Hase. Gledalaca: 8.000 Sudac: Goran Spirkoski (Makedonija)
Žuti kartoni: Herrera, Diaz, Lima (HIB), Čomor, Sesar, Tatomirović (SAR). Crveni: Rodolfo Soares 52 (HIB).

SARAJEVO: Adilović, Torlak, Tatomirović, Gujić, Tadejević (od 46. Karamatić), Čomor (od 68. Hadžić), Sesar, Husejinović, Zlatković, Haskić, Suljić.

HIBERNIANS: Muscat, Pulis, Vandelannoite, Camilleri, Rodolfo Soares, Kristensen, Jackson Lima, Herrera, Marcelo Dias (od 77. Pisani), Choen (od 85. Carauna), Farrugia.